Pomodoro – zvyšte svoji pracovní efektivitu až 5x

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Máte problémy se při práci soustředit?

Jen si přiznejte, kolikrát se při nějaké pracovní činnosti sami nachytáte, že děláte úplně něco jiného než by jste měli (a hlavně, než jste si sami naplánovali).
Na konci dne jdete z práce a máte pocit, že jste za celý den nic nevykonali.

Tak s tím, teď může být konec. POMODORO aneb Zabiják jakékoliv „lelkování“ (prokrastinace).

Co je to pomodoro?

Pomodoro je až překvapivě jednoduchá technika, jak se udržet v pozornosti na konkrétní úkol. Nejde o nic jiného než, že si sami na sebe uplete bič :).

Prostě a jednoduše si připravíte vše, co potřebujete k vykonání daného úkolu, pak zapnete minutku (ano, klidně i tu kuchyňskou) a po Vámi daný časový úsek neděláte nic jiného než právě určený úkol. A pak, pak odpočíváte (opět po Vámi určený časový úsek). A znovu, a znovu. A po 4 Pomodorech, si můžete dát delší časovou pauzu.

Jak technika funguje?

Fantasticky. Právě díky jednoduchosti. Samotný základ Pomodora Vás totiž nutí potlačovat vyrušování od práce a prokrastinaci (dělání něčeho, co je absolutně v daný okamžik nedůležité).

Pracovní blok

Délka Pracovního bloku – 25 minut, můžete i méně, doporučuji např. pokud se Vám fakt nechce cokoliv dělat. Nastavte 10 minut a začněte. Fakt začněte. Najednou zjistíte, že frčíte v 25 minutových blocích ani nevíte jak.

Pauza na odpočinek

Délka Krátkého odpočinkového bloku – 3 až 5 minut.

Výhoda kratšího odpočinkového bloku je především v tom, že neztratíte úplně nit. Teorie sice říká, že by jste o času v pauze neměli pracovat, ale ono to zas tak dobře nejde (ale určitě nepokračujte v úkolu, zvědněte se, protáhněte, projděte, dělejte cokoliv jenom neseďte za klávesnicí). Když Vám totiž úkol odsýpá od ruky, motivuje Vás to, chcete to co nejrychleji dodělat a odtud se čerpá právě ta soustředěnost na další pracovní jednotku.

Pauzy na odpočinek se dají přeskakovat. Nedělejte to nebo opravdu vyjimečně, ale ani tak ne :). Sice to svádí, ale nevyplatí se to. Snažte se dokončit co nejbližší konkrétní blok (např. dopsat odstavec, jako já teď a jít si udělat kafe 😉 → Take Break (3 minutes)).

Délka Velkého odpočinkovéh bloku – po 4 Pomodoro cyklech si udělejte velkou pauzu, doporučuje se 15 až 30 minut.

Vyrušení

Pokud Vás někdo vyruší a vyrušení trvá déle jak 1 minutu (nedokážete mu odolat), Pomodoro se ruší, nezapočítává se → prostě smůla, začínáte znovu 25 minut práce.

5 důvodů proč Pomodoro používat

  1. Soutěživost – hrajete sami se sebou.
  2. Flow -veškerá motivace je soustředěna na dokončení úkolu.
  3. Žádný multitasking – člověk není stvořen pro vykonávání více činností, ani ženy 🙂
  4. Likvidace „Zlodějů času“ – žádné zbytečné hovory, schůzky a vyrušování.
  5. Obrovská efektivita – ta z celé záležitosti vyplývá, je samozřejmě dána díky předchozím bodům.

Výhody a nevýhody

Výhody

Začnete si hlídat čas. Začnete hodnotit čas a činnosti. Rozdělovat je, jestli jsou pro Vás v životě důležité nebo ne. Utvrzujete tak vlastní cíle. Posilujete vlastní sebekontrolu a sebeřízení.

Nevýhody

Při hodně častém Vyrušování a neustálém stornování jednotky, může dojít k pěkné frustraci. Ono se taky může stát, že za celé dopoledne neuděláte Pomodoro ani jedno.

Nehodí se na veškeré pracovní činnosti. Např. u programování je to těžké, mám jednoduché pravidlo, když se dostanu do Flow, minutka je krátká, vyřazena, prostě ji ignoruji.

Časté chyby

Často se zaměňuje Pomodoro = 25 minut práce čili 4 Pomodoro = cca 2 hodiny práce. Nezapomínejte na Vyrušení. Pokud dojde k vyrušení Pomodoro se nezapočítává! Pokud tedy za den uděláte 6 – 8 Pomodoro, pak gratuluji.

Delší časové úseky pro práci.

Nástroje

Hezký přehled nástrojů pro Pomodoro sepsal Lukáš Gregor na Mít Vše Hotovo.

Závěr aneb moje zkušenosti

O tom v dalším článku – Pomodoro v praxi aneb jak to používám já.

Zajímavost

Tvorba tohoto článku mi zabrala 6 Pomodor jednotek:

  • 3 Pomodora na projití zdrojů a tvorby rešerše
  • 2 Pomodora na napsaní hrubého textu
  • 1 Pomodoro na stylování textu
  • Nedošlo ani k jednomu přerušení či vyrušení, protože článek píšu sám z domu a je státní svátek :).

Zdroje

Petr Jiránek
Follow me
Latest posts by Petr Jiránek (see all)