Jak dát vyhledávačům a katalogům vědět o nové stránce?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Po vytvoření nového nebo generální úpravě starého webu je vhodné pozvat internetové vyhledávače na své stránky. Především tak zkrátíte dobu, než vaše stránky vyhledávač najde přes některou z odkazujících url adres na minimum. Nejlepší je poskytnout vyhledávacím robotům celou mapu webu. Řekneme si také pár slov o registraci do internetových katalogů.

Pokud spouštíte nový web nebo přidáváte novou stránku, která ještě není zaindexována, tak je potřeba o tom dát vědět také vyhledávači. Určitě je nutné, aby na vaši novou stránku nebo web odkazoval některý zpětný odkaz z venčí – internetu. Poté může vaší stránku navštívitvyhledávací robot a zaindexovat ji. Stránka, která na vás odkazuje vám předá část svého PageRanku. Nepostačí tedy pouze prolinkování stránek v rámci vašeho webu, což má vliv až v případě, že o Vašem webu vyhledávače již ví.

Zpětné odkazy jsou určitě zaručeným způsobem, jak se na vaše stránky vyhledávací robot dříve či později dostane. Pokud chcete snížit tuto dobu na minimum, dejte o sobě vědět vyhledávačům přímo.

Jak oznámit vyhledávači existenci nové stránky

Lepší a rychlejší možností je oznámit vyhledávači existenci nové stránky (stránek). To lze provést pomocí speciálních formulářů jednotlivých vyhledávačů. Zde je výčet těch hlavních:

Pokud takto zaregistrujete vaše nové stránky, přidají se do seznamu a robot je navštíví automaticky. Není potřeba přidávat manuálně každou stránku, postačí úvodní stránka a robot si už najde navigaci nebo mapu webu z které se dostane na ostatní stránky. Výhodou je, že Vás to nic nestojí a dostanete se rychleji do povědomí vyhledávačů.

Přilákejte vyhledávacího robota na vaše stránky pomocí formulářů k tomu určených.

Aktualizace náhledů v SERPu

Výše zmíněný formulář pro přidání stránky do Seznamu má ještě jednu funkci. Pokud změníte design svých stránek je vhodné, aby tuto vizuální změnu zaregistroval i SERP. Tuto funkci plní právě i formulář pro přidání stránky, stačí tedy po úpravě vzhledu znovu „vnutit“ Seznamu váš web a změny se projeví během pár dnů.

Náhled vašeho webu lze aktualizovat u Seznamu pomocí formuláře pro přidání stránky.

Registrace do katalogů

Pokud někdo stále neví jaký je rozdíl mezi internetovým vyhledávačem a katalogem, může se dočíst některé informace zde – Rozdíl mezi katalogem a vyhledávačem.

Registrací do katalogu vytváříte další zpětný odkaz na vaše www stránky. Stránky tak mohou získat kvalitní odkazy, které vám předají ohodnocení v podobě zvýšení PageRanku nebo S-ranku.

Nevýhodou internetových katalogů je fakt, že v nich vyhledává podstatně méně lidí, než ve vyhledávačích. Navíc pokud si nebudete platit zápisy, tak s velkou pravděpodobností nebudete v katalozích na prvních pozicích ve výsledcích vyhledávaní. 

Je na zvážení zda provést placený – neplacený zápis do internetového katalogu, ale i neplacený má svou váhu. Nezapomeňte si však optimalizovat popis v katalogovém zápisu.

Odstranění stránek z vyhledávání

Existují případy, kdy nechcete, aby byly některé stránky zařazeny do indexu vyhledávače. I na toto existuje řešení. Jedním z prostředků je soubor robots.txt, ve kterém můžete zakázat vyhledávacím robotům, aby vstupovaly na vámi vybrané stránky. Důvodů může být několik, například soukromé informace, soubory administrace, přihlašovací údaje klientů, apod. Více se dočtete článku – Jak zamezit indexaci stránek do vyhledávačů.

Jedním z řešení, jak zákázat indexování stránek je soubor robots.txt.

Petr Jiránek
Follow me
Latest posts by Petr Jiránek (see all)